Vyplouváme

Publikováno 28.09.2013Napsal Zpravodajský důstojník

 

Let QS1116 z Prahy do Kerkyry společnosti Travel Service vedl indický kapitán letadla Boeing 737 s volacím znakem VT-SZE. Kapitán pozdravil cestující mocným Haré Kršna a letem s mírným zpožděním, protože proložené kroužením nad Jadranem a Ionským mořem /škoda, že v nočním čase/ , dovedl a hladce přistál na letišti Kerkyra. Palubní česko indický personál poskytoval skvělé služby.

Při přebírání zavazadel se projevila malá havarie u balení kuskusu, které bylo přepravou v zavazadlovém prostoru poškozeno. Ty mrňavý kuličky se dostaly uplně všudeeee. I pod klávesu eeeee a provázejí nás neustáleeeee.

Na letišti už posádku čekal Nikos, majitel plachetnice Agios Nikolaos,provozovatel RYA trainnig centra. Noční projížďka historickým městem Kerkyra, sepsání formalit, získání série rázítek na kapitanátu v novém přístavu krátce před půlnocí a pak už plavba ve skluzu v nafukovacím člunu z mariny Gouwia k začátku Ormos Gouvion, ke kotvišti s/y Agios Nikolaos. Rychlá předávka a lodi a po půlnoci se již kolébáme v kokpitu ve spacáku.

26.9. den vyplutí

Po 5 hodínovém spánku, na zakotvané plachetnici, za zvuků moře, větru a lodi jsme provedli kontrolu vybavení a stavu plavidla. Běžné drobnosti jsme porešili, nebo nezbývalo než nad nimi mávnout rukou. Vypluli jsme v 7 hodin, za kormidlem kapitán, a zamířili do přístaviště Yacht Club N.O.A.K u starém města Kerkyra. V 9 hodin se vyvazujeme zádí k molu a personál klubu přesvědčujeme, že do 2 hodin odplujeme na moře. Prostor clubu je mimojiné vybaven plaveckými dráhami včetně startovacích bloků a je hojně využívám plavci. Pohyb s lodí musí s plavci počítat.

Posádka vyrazila do proboouzejícího se města, úzké uličky s vyvěšeným prádlem, parky, námořní kasárna, u radnice shluk nejen tajných policistů chránících jednání v budouvě. Účastníci se patrně mají důvod bát svých spoluobčanů. Italská, videňská zmrzlinárna. Nakonec místní tržnice s plody zahrad a sadů a moře. Tomaty, papriky, olivy, olej, hrušky, jablka, fíky. Proviantní důstojník je nadšen. V této části města nakupuje veškerý potřebný proviant.

V 11 hodin vyplouváme na jih, vítr 150° se postupně mění na 180° rychlosti 15-20Kts, tedy 4 Bft, což umožňovalo plout, křižovat na plachty rychlostí 3-4,5Kna.

Míjíme ústí kanálu Lefkimmi a v 19 hodin kotvíme u pláže vedle přístavu Kalvos u města Lefkimmi u jižního cípu ostrava Kerkyra. Napluli jsme 25 NM. Přístav Kavlos je nový přístav pro trajekty, rybářské lodě a člunky. Volná a propagovaná místa  u západního mola nás odradila malou hlobkou pod 1,8m. Posádka je unavená ze slunce, větru a po lehké večeři již v devět hodin dříme v kokpitu.

FotogalerieTrasa plavby 26.9.