27.9. Korfu - Levkas

Publikováno 01.10.2013Napsal Zpravodajský důstojník

 

Preplavbu z Korfu na ostrov Lefkáda sme začali ešte pred východom Slnka. Zo začiatku sme využili mierny vietor a s plnými plachtami sme nabrali kurz na juhovýchod. S východom Slnka ale vietor utíchol a museli sme motorovať.

Popoludní začal ale viať svieži západný vietor, ktorý nám umožnil navigovať takmer presne k nášmu cieľu - ústiu umelo vyhĺbeného kanálu, ktorý spája mesto Lefkáda s morom na severe. Kanál vačšinu času blokuje pohyblivý most, ktorý sa pre lode otvára každú hodinu. Mali sme šťastie a dostali sa ku kanálu takmer na minútu presne. V ústí kanálu už medzitým vyčkávali tri ďalšie plachetnice. Poučení z minulého roku sme už vedeli, že najhlbší je kanál pri jeho pravej strane, nie pri bójkach, ktoré označujú jeho ľavú stranu. A tak sme dopredu vedeli, čo sa stane, keď sme videli jednu z plachetníc, ako si to mieri k červeným bójkam. Narazila o piesočné dno. Našťastie hneď vycúvala a zamierila si to už správnym smerom.

V Lefkáde sme chvíľu čakali na miesto pri pumpe, natankovali sme plnú nádrž a vydali sa k Ligii - prvému kotvisku južne od Lefkády.

Tento deň sme naplávali veľmi slušných 50 námorných míľ a ukrojili si veľkú časť z celkovej trasy, ktorá nás čaká.

Fotogalerie

Trasa plavby