30.9. Zakynthos

Publikováno 03.10.2013Napsal Zpravodajský důstojník

 

Předpověď počasí pro jachtaře avizuje strong breeze 6° Bft. Zůstáváme proto v přístavu a první nápory jižního větru nás nutí převázat loď na jiné místo, kotvu směrovat z jihu a za laskavé pomoci Dimitriovy se vážeme také k jeho mooringovému lanu a natahujeme boční lano na jižní molo. Posádky lodí připlouvajících v průběhu dne mluví o nárazovém větru až 50 knotů na moři. Lodě se vážou k našemu mooringovému lanu. Přes den přejde několikrát letní déšť a mocné nárazy větru.

Prozkoumaváme okolí a pořizujeme fotky. Nové domy, patrně z moci úřední a z opakovaných zkušeností z řady zemětřesení, jsou vždy betonové skelety s vyzděnými příčkami. Stylové domy používají různě přesně opracované pískovcové bloky. Nedaleko je pískovcový lom, který je zdrojem tohoto materiálu. Řecko se nachází v seizmologicky aktivní oblasti, kde každý den jsou zaznamenány desítky zemětřesení o síle 2 - 3 stupních. I domy vyzděné z cihel, mnohdy ani neomítnuté, díky bujné vegetaci, která domy a zdi zdobí rozmanitými květy, působí mile a vkusně.

Řada domů je stavěna s generačním potenciálem - z horní desky betonového skeletu, plnící mnohdy funkci ploché střechy, trčí armovací kovové pruty připravené pro stavbu dalšího patra. Medzigenerační vztahy jsou tu všednodenně uduržovány, ať už společným bydlením ve velkých domech, mnohdy i společným hospodařením a podnikáním. Dimitriovy rodiče provozují čerpací stanici pro vozidla, tavernu. Rodina dále služby jachtařům, výlety lodí k jeskyním, půjčovnu aut, motorek.