2.10. Keri - Katakolon

Publikováno 16.10.2013Napsal Zpravodajský důstojník

 

2.10.2013

V 8:30 se odvazujeme z boje a na motor obeplouváme ostrov Marathonisi "Nisos Marathonisi" a opouštíme záliv "Ormos Keri neboli Kieri". Dnes máme namířeno do 25 mil vzdáleného Katakolonu na pevnině na poloostrově Pelopones, na severu zálivu "Kiparissiokos Kolpos" ve starověku nazývaném "Arcadia záliv". Opouštíme tak mírné, klidné, chráněné severní ostrovy Ionského moře, které jsme celé přepluli, z Kerkyry na Zakynthos, a vplouváme do Jižního Jonského moře. Pobřeží je zde otevřené západním větrům, na jihu pak jsou mysy, kolem nichž vždy proudí významné vlny, větry a vodní proudy. Mysy Matapan a Malea jsou označovány jako "malé mysy Horn".

Vytahujeme plachty a na severozápadní zadní pravý vítr serfujeme po vlnách, jdoucí se stejného směru.Vítr cca 15 kn, vlny 0.5m. Báječné jachtění. Doprovázeli nás krátce delfíni. V 13:40 se vyvazujeme zádí u veřejného mola přístavu Katakolon neboli "Limin Katakolou" .Vedle nás kotví pouze dvě "majitelské jachty". Sousedka právě věší vyprané prádlo.

Přístav Katakolon vystavěný v roce 1875 je využíván návštěvníky přicházejících z moře a mířících do starověké Olympie. Připlouvají sem velké výletní lodě na svých okružních plavbách Středozemním mořem. Celý přístav a městečko žije v rytmu příjezdů a odjezdů uvedených "plovoucích diskoték". Dopravu do mestečka Olympie volíme po úzkokolejné železnici. Zpáteční lístek stojí 10 EURo v klimatizové moderní soupravě, která projíždí zemedělsky využívanou krajinou. Městem Pirgos, kde má železniční společnost svoji základnu a nádraží. Dopravní pravidla jsou směsí velké železnice a tramvajového provozu. Po 40 minutách zajímavé jízdy jsme ve stanici Olympia. Starověká Olympie je turisty opravdu hojně navštěvované místo a rozsah obchodu a služeb zde provozovaných tomu odpovídá. Areál starověké Olympie je skutečně impozantní. Je otázkou, zda-li litovat skutečnosti, že současníci nerekonstrují starověké stavby zničené řadou zemětřesení. Patrně proto, že vědí v seizmologicky aktivní oblasti tato vzenešená, krásná a křehká architektura dříve nebo pozdějí stejně bude pobořena. Stačí neposlušní návštěvníci, kteří vstupují na zakázaná místa, a hlídači je upozorňují sportovním pískáním. Občas je to jak na hrišti. Živý odkaz sportovní Olympie.

Vtipní jsou členové organizovaných teamů s barevnými nalepenými čísly, které je přiřazují skupině, autokaru a patrně i jídelně v plouvoucí diskotéce. Večer se vracíme stejným vláčkem se stejným personálem do přístavu. Procházíme přístavní městečko, čtvrť, proměněné v turistické služby. Za zmínku stojí zmrzlinárny umístěné až v třetí, nejzazší ulici. Určitě se vyplatilo hledat.

Fotogalerie

Trasa plavby

Předchozí