1.10. Agios Nikolaos - Keri

Publikováno 17.10.2013Napsal Zpravodajský důstojník

 

1.10.2013

Před vyplutím doplňujeme pitnou vodu a v 9:00 vyplouváme na jihovýchod. Předpověď počasí uvádí rychlost větru do 4. stupně Beauforta, s tím, že v průběhu dne má na západě a jihu Zakynthosu směrem k pevnině postupovat střed tlakové níže.

Vyrážíme na jihovýchod se záměrem doplout na pevninu do přístavu Katakalon. Upravujeme plachty pro severozápadní vítr a směr lodi na východ a plujeme rychlostí 4 knoty. Následně upravujeme kurz na JJV.

Sledujeme na obzoru postup tlakové níže a upravujeme cíl plavby na Keri na jižním výběžku ostrova Zakynthos. Směr plavby JJZ, vlny dosahují výšku 2 metrů, vítr 28 knotů. Loď hladce serfuje na zadní vítr rychlostí 5 knotů.

U mysu Geraki point stáčíme na západ a situace se výrazně mění. Ze západu přichází dlouhé vysoké vlny, prudký vítr. Střed tlakové níže totiž postupuje po volném moři přímo na východ. Stahujeme plachty a míříme přímo do přístavu Keri na severozápadě v zátoce Kolpos Lagana. Proplouváme prudkým deštěm a vlnami ze dvou směrů. Po dvaceti minutách je po všem. Moře utichá, vítr se zklidňuje na svůj pravidelný severozápadní dech přes pohoří jižního Kerionu.

Kolpos Lagana je rozsáhlý záliv na jihu ostrova Zakynthos, ve kterém byla nedávno vyhlášeno přírodní rezervace. V západní třetině je povolen provoz malých lodí. Ve střední pak musejí lodě plout pouze omezenou rychostí a do východní části, lodě nesmějí vůbec. Stát tu chrání mořské želvy, a řadu dalších živočichů. Na konci želví pláže, kde želvy snáží vejce, má být i nudistická pláž mezinárodní nudistické federace.

V Keri se vážeme k bóji a na dingi s motorem, se vyloďujeme na pevninu. Vydáváme se pěšky do vesnice Keri, která je podle místních obyvatel vzdálená asi 4 km. Kromě vycházky doplňujeme zásoby v místních obchodech.

Fotogalerie

Trasa plavby

 

 

Předchozí                                                                                                          Pokračování