28.9. Levkas - Kefalonia

Publikováno 03.10.2013Napsal Zpravodajský důstojník

 

Z Ligie motorujeme po 10 hodině na jih vnitřním mořem levkadským. Míjíme ostrůvky Nisos Spárti, Nisos Skorpidi, a proslulý Nisos Skorpios -- ostrov miliardáře. Tento nedávno změnil majitele a již není rodinným majetkem rodiny, ale patří dceři ruského oligarchy. V ústí do Ormos Vlihko leží město Nidri.

Koupání na pláži. Mezi ostrovy Megassiny a Levkas, za ostrůvkem Nisos Tilia se svedá jižní vítr, který se pokoušíme využít a pomalu stoupáme na plachty do otevřeného prostoru mezi ostrovy Levkas na severu a ostrovy Kefalonie, Ithaca a malým ostrovem Arkoúdi na jihu. Západní větry zde již mohou volně vanout a lze tedy očekávat svěží vítr. Po 13 hodině se skutečně zvedá západní vítr a tam můžeme na přední vítr v 30° náklonu lodi křižovat k západu.

Rozhodli jsme se zamířit k severnímu ústí „trysky”. Tak se nazývá protáhlý prostor mezi ostrovy Kefalonia a Ithaca ve kterém převládající větrytvoří větrnou trysku.

Při rychlosti větru 30 kn dosahuje plachetnice rychlosti 6 kn takže jsme za pár hodin nedaleko města Friskádo, na severu ostrova Kefalonia, stáčíme na jih a na zadní vítr splouváme tryskou. Rozhodujeme se zamířit do přístavu Eufimia na Kefalonii v zálivu Ormos Agios Eufimia.

Fotogalerie

Trasa plavby