29.9. Kefalonia -Zakynthos

Publikováno 03.10.2013Napsal Zpravodajský důstojník

 

Po devaté hodině ranní vyplouváme kurzem 135°vstříc slunci. Nevýrazná ranní bríza nepopohání jachtu, tedy nepínáme plachtu, ale motorujeme. Potkáváme trajekt Ionion Pelagos plující zpřístavu Pitaitos, na ostrově Ithacado přístavu Sami na ostrově Kefalonia. V deset míjíme majáček na konci zálivu a měníme kurz na 175°.

Osamocené pláže, čas od času, vyhloubené mořem v prudkém vychodním svahu Kefalonie lákají ke koupání.

Směrem k jihu ustupuje příkrý kamenný svah od moře a uvolňuje místo mírnějšímu svahu na kterém již hospodaří člověk. Pastevectví koz, ovcí, drůběže. Olivové háje, vinice.

V blízkosti města Porospo čtrnácté hodinězačíná vát dobrý vítr. Křižujeme proti jihozápadnímu větru. Míjíme lodě - trajekty Andreas Kalos společnosti Zakyntos Ferries a Kefalonia obsluhující trasu z pevniny z přístavu Kiliny do Porosu na Kefalonii.

Vítr sepostupně mění na západní a přidává na rychlosti. Vítr dosahuje až 35kn proto zmenšujeme plachty o cca 20%. Obeplouváme mělčiny na jihovýchodě Kefalonie. Nakonec se ustálí na 26 - 29 knotech. A na dobrýpřední pravý vítr, v kurzu 235° míříme přímo severnímu cípu ostrova Zakynthos, přístavu Agios Nikolaos. Rychlost lodi až 5,7knotu. Poslední míli už motoruje, bo vítr začal přepadat přes masív. ostrova a měnit směr.

Přístav Agios Nikolaos má dvě betonová mola aktivního Dimitrise, který pomáhá zkušeně navést a vyvázat loď k západnímu molu. Rodina Dimitrisova totiž provozuje služby jachtařům. Vodu, hygienu, energie, proviant, půjčovnu aut, tavernu. Větší lodě musí k jižnímu molu. Jsou tu i dvě mooringová lana, jinak sepokládá kotva a přivazuje na břeh.

Přístav je výchozím bodem k výletům k Blue Cave, majáku, mlýnům a dalším. Po pevnině je to 5 km pěknými vesničkami a krajinou, po moři kolem skal a útesů.

Teplota přes den 25°, voda na koupání.

Fotogalerie

Trasa plavby